Strona główna/Aktualności/Porady dla rodziców pierwszoklasisty.

Porady dla rodziców pierwszoklasisty.

6 Czerwca 2020

Początek roku szkolnego dla wielu maluchów oznacza ogromną życiową zmianę - rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej. By proces przystosowania się do szkoły przebiegł bezboleśnie, warto pociechę do niego przygotować.

Rozpoczęcie nauki w szkole to duże wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Oznacza ono przeorganizowanie codziennego życia, zwiększenie obowiązków młodego członka rodziny oraz pojawienie się problemów, z którymi maluch nie zawsze da sobie radę sam. Dlatego też warto dobrze się razem do tych zmian przygotować.

„Kluczowe jest pozytywne nastawienie. Należy przedstawiaćszkołę jako przyjazne miejsce, gdzie dziecko zawrze dużo znajomości, a także pozna wiele nowych i ciekawych rzeczy” - tłumaczy Agata Żurowska-Tuchowska, pedagog - „Dobrym pomysłem jest wspólne oglądanie zdjęć, gdzie mama i tata występują w szkolnych fartuszkach czy z obowiązkowymi tarczami. Można powspominać zabawne sytuacje z czasów, gdy sami się uczyliśmy oraz przyjaźnie, które wtedy zawarliśmy”.

Warto również pokusić się o wycieczkę do szkoły, w której dziecko będzie zaczynać naukę. W ten sposób maluch pozna nie tylko sam budynek, ale również drogę, którą będzie pokonywać przez najbliższych kilka lat. Dzięki temu w pierwszym dniu nauki nasze dziecko poczuje się pewniej.

„Rozmowa z dzieckiem to podstawa przygotowania do rozpoczęcia nauki. Podpytanie malucha, czego się boi, może być pierwszym krokiem do rozwiania strachu” - podpowiada Agnieszka Robak, psycholog. - „Umiejętność słuchania naszej pociechy i rozmawiania z nią zaprocentuje. Ważne jest poruszanie różnych tematów, zadawanie pytań, wymienianie poglądów i podtrzymywanie dialogu z dzieckiem. Dziecko należy chwalić za dobre zachowanie i ganić za niewłaściwe. Zawsze też trzeba mu wyjaśnić, co zrobiło źle. Działania te wpłyną pozytywnie na jego poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do rodziców”.

Z rozpoczęciem nauki w szkole wiąże się wiele obowiązków, jak odrabianie lekcji, codzienne pakowanie plecaka czy też wykonywanie poleceń nauczyciela. Dla pierwszoklasisty są one nowością i mogą budzić lęk. Rodzice powinni zatem przygotować swoją pociechę do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia, z podziałem na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać zorganizuje dziecku i rodzicom czas.

„Niezwykle istotne jest również to, by nasze dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Nie będziemy mu przecież mogli towarzyszyć przez cały dzień, a nauczyciel będzie miał pod opieką również inne dzieci” - mówi Agata Żurowska-Tuchowska - „Nasze dziecko powinno nauczyć się samo podejmować decyzje, oczywiście na swoją miarę - np. co chciałoby robić, czy jak się ubrać. Ważne również jest, by rodzice nie wyręczali siedmiolatka w czynnościach, z którymi da sobie radę. Wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka czy niesienie własnego plecaka to nie są rzeczy trudne, a dla dziecka są to wyzwania, których pokonanie buduje wiarę w siebie. Nie należy oczywiście zostawiać malucha samego z dużymi problemami. Dziecko zawsze musi czuć, że znajdzie w rodzicu oparcie”.

Szkoła to na początku nauka pisania, czytania i liczenia. Aby dziecko poradziło sobie z lekcjami, należy wzmacniać w nim poczucie odpowiedzialności oraz rozbudzać ciekawość. Należy także pamiętać o tym, że siedmiolatki nie są w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Warto zatem połączyć odrabianie prac domowych z zabawą lub organizować co jakiś czas przerwy, np. na krótki spacer.

Lista uczniów przyjętych do klasy I na rok szkolny 2020/2021 znajduje się w zakładce Dla rodziców/rekrutacja.

 Materiały dla pierwszoklasisty:

 • 2 ołówki
 • kredki, mazaki
 • temperówka
 • gumka
 • nożyczki dla prawo -, leworęcznych
 • bloki: rysunkowe białe formatu A4 i A3, kolorowe rysunkowe A4, techniczne białe i kolorowe A4,
 • papier kolorowy / wycinanki/ formatu A4
 • farby plakatowe + gruby pędzel, farby akwarelowe+ cienki pędzel
 • kubek do farb
 • 2 paczki plasteliny
 • dzienniczek ucznia
 • buty sportowe z jasną podeszwą
 • teczka cienka A4
 • zawieszka na klucz

WSZYSTKIE RZECZY POWINNY BYĆ PODPISANE!

 

Dekalog pierwszoklasisty

 1. Dziecko ma dwoje rodziców i razem powinni dbać o jego kształcenie.
 2. Zawsze bądźcie wyrozumiali i cierpliwi dla swojego dziecka, miejcie czas na rozmowę,
  nie bagatelizujcie jego problemów.
 3. Wdrażajcie swoje dziecko w samodzielność, nie odrabiajcie za nie zadań, lecz kontrolujcie czy je
  robi.
 4. Wyjaśnijcie dziecku, że nauczyciel to też przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać
  i od której może uzyskać pomoc.
 5. Nauczcie dziecko sumienności, ale nie wymagajcie by żyło tylko szkołą, nie wywierajcie na nie
  presji, nie straszcie go niepotrzebnie. Szkoła powinna być również przygodą i dobrą zabawą.
 6. Zadbajcie o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka, ergonomia i przytulność miejsca
  do nauki to również jeden z motywatorów do pracy.
 7. Dziecko ma jedno zdrowie! Zwracajcie uwagę na dobre odżywianie dziecka i wagę tornistra.
  Dbajcie o ergonomiczne przybory do pisania oraz o kondycję fizyczną dziecka.
 8. Kupujcie sprawdzone produkty szkolne. Markowe znaczy trwalsze, zadbajcie, by wyprawka
  szkolna była odpowiednio dobrana i ergonomiczna.
 9. Nagradzajcie dzieci w granicach rozsądku. Bardzo często dobre słowo, pochwała
  są najlepszą nagrodą dla dziecka.
 10. Zapewnijcie bezpieczną podróż do i ze szkoły. Plecak bądź ubranie z odblaskami. Sprawdźcie czy
  po drodze nie znajdują się niebezpieczne miejsca, które dziecko może ominąć lub zachować w
  nich szczególną ostrożność.

DO ZOBACZENIA W NASZEJ SZKOLE.

 

do góry